Historie pádlování na dračích lodích začala před více než dvěma tisíci lety ve staré Číně. Legenda praví, že v jednom městě žil člověk jménem Qu-Chuan [ču-juen], který se mezi obyvateli těšil značné oblibě. Rovněž se politicky angažoval a stal se radním svého města. Po nějaké době však nesouhlasil s místními politickými praktikami a na protest skočil z útesu do říčních vod. Když se o jeho činu dozvěděli obyvatelé města, vypluli na lodích ve snaze ho najít. Třebaže se jim to nepovedlo, vyplouvají na řeku každoročně a bubnováním si připomínají památku tohoto legendárního muže.
Dragonboating se z Číny rozšířil v 70. letech minulého století. I dnes můžeme pozorovat nadále se zvyšující oblibu tohoto sportu v mnoha zemích od Kanady po střední Evropu. Ačkoli se ve světě můžeme setkat s mnoha tvary dračích lodí, pro účely závodění existuje standardizovaný typ certifikovaný mezinárodní asociací dračích lodí. Závody se konají na různých tratích, od sprintů (200m, 250m), přes střední tratě (500m, 1000m), až po dlouhé tratě (2000m) a dračí maratony dlouhé několik desítek kilometrů.
V Čechách jsme začali psát historii dračích lodí v roce 1997, dovezením prvních 2 exemplářů z dílny německé firmy BuK. K první zakoupené dračí lodi dostala Česká republika druhou zdarma od Singapurské kanceláře propagace turismu v rámci podpory poznávání asijské kutlury ve světě. Záhy na to, od roku 1998, se Vltava stala svědkem pravidelných vyjížděk těchto poněkud netradičních dlouhých plavidel.